DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Piráti z Karibiku

Na Vlnách Podivna

Základné informácie:

Český názov: Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna
Originální názov: Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides

Natočené: USA 2011
Réžia: Rob Marshall
Scenár: Ted Elliott, Tim Powers, Terry Rossio
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Hans Zimmer
Hrajú: Johnny Depp (Jack Sparrow), Geoffrey Rush (Barbossa), Ian McShane (Blackbeard), Penélope Cruz (Angelica), Óscar Jaenada (Španiel), Gemma Ward (Mermaid), Kevin McNally (Gibbs), Stephen Graham (Scram), Greg Ellis (poručík Theodore Groves), Yuki Matsuzaki (Garheng), Christopher Fairbank (Ezekiel), Sebastian Armesto (kráľ Ferdinand)
Dĺžka: 141 minut
Žáner: Akční / Dobrodružný / Komedie / Fantasy
Distribútor: Walt Disney Studios Motion Pictures

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RECENZIA 1

Kto čakal, že tretím pokračovaním Piráti z Karibiku svoju plavbu po striebornom plátne zakončia, mýlil sa. Predsa len: ide o veľmi úspešnú sériu, ktorá len v USA zarobila milióny dolárov, a pokiaľ má hlavná herecká superstar filmu stále chuť točiť, nieje z producentského hľadiska čo riešiť. 

 

A nieje čo riešiť ani z hľadiska diváckeho – o tom, že sa ľudia na štvrtých Pirátov pohrnú, vôbec nepochybujem. Otázka znie, či budú spokojný. Štvrtý diel zo sebou nesie niekoľko výrazných zmien. Za prvé, na režisérsku stoličku neusadol Gore Verbinski, ako to bolo pri predchádzajúcich troch dieloch, ale muzikálový mazák Rob Marshall (Nine, Chicago, Gejša), za druhé sa premenila herecká skladba. Neuvidíme už Orlanda Blooma (Will) ani Keiru Knightley (Elizabeth) a chýbajú napríklad aj jednooký pirát Ragetti (Mackenzie Crook).

Bez Deppa ani ranu

Veľa starých známych sa ale aj tak vracia. Napríklad pravá ruka Jacka Sparrowa, pirát s nerozlučnými kotletami pán Gibbs (Kevin McNally), až na dreň svojich zlatých zubov charizmatický kapitán Barbossa (Geoffrey Rush) alebo Keith Richards v cameu Sparrowa seniora.

A samozrejme Jack – pardón – kapitán Jack Sparrow. Pretože účasť Johnnyho Deppa je pravdepodobne jedinou podmienkou pre natáčanie ďalších a ďalších dielov. Práve v ňom tkvie jadro obrovského úspechu pirátskej série (a to, pozor, nielen vďaka výkonom na plátne – traduje sa, že pri natáčaní za mrazivých dní nakúpil celému štábu kvalitné perové bundy, aby nezmrzli). Je preto celkom možné, že dokiaľ bude Jack Sparrow túžiť po dobrodružstvách na mori (a dokiaľ budú mať producenti peniaze na jeho bombastický honorár), bude štúdio Disney chrliť nových a nových Pirátov.

Na Deppovi jednoducho všetky tri diely stáli a výnimkou nieje ani ten zatiaľ posledný. Úprímne som sa bál, že Johnny nedokáže biť vtipný donekonečna a jeho eskapády sa skôr alebo neskôr začnú nepríjemne opakovať. A zo začiatku to tak skutočne vypadá – úvod v duchu brilantného vyslobodenia z vezenia, Jackových baletných kúskov na stoloch a lustroch doprevádzaných potrebnými vetami o jeho titulu kapitána okamžite evokuje to už tu raz bolo a nielen raz.

137 minút podivna

Bola by ale chyba nechať sa zmiasť niekoľkými prvými scénami, v ktorých ako by sa Rob Marshall snažil ísť presne v stopách svojho predchodcu a naservírovať nám akúsi zrecyklovanú verziu toho najlepšieho z dielov predchádzajúcich. Našťastie od toho neskôr upúšťa a vyráža svojou cestou – cestou neistou, značne kolísajúcou medzi nemastnou neslanou nudou a nefalšovanou srandou.

Marshall je muzikálový špecialista, a preto ťažko povedať, čo ho vlastne k jeho angažovaniu v dobrodružnej komédií viedlo – v Pirátoch sa netancuje a spieva sa len raz, a ešte k tomu falošne. Scenáristi mu každopádne prichystali, na rozdiel od predchádzajúcich, slušne prekombinovaných dvoch dielov, pomerne jednoduchý príbeh. Hlúpe je, že sa obyčajnou zápletku o honbe za Prameňom večnej mladosti podarilo roztiahnuť na úctyhodných 137 minút a frekvencie vtipov na to rozhodne nevystačia.

A že ide o vtipy dobré. Je fajn, že zdrojom dobrého humoru už nieje výhradne Jack Sparrow. Skvelo mu prizvukuje Barbossa alebo nová postava obávaného piráta BlackBearda (Ian McShane), ktorého starosvetská reč paradoxne možno vyznieva v dabingu lepšie ako v origináli. Samotný Jack srší svojim typickým stále sviežim vtipom. Je naozaj škoda, že zábavy zďaleka nieje toľko, koľko by si viac ako dvojhodinová podívaná zaslúžila.

Miesto Keiry Penélope

Novým postavám samozrejme dominuje Sparrowova bývalá milenka v podaní Penélope Cruz. O tom, ako dopadne jej angažmá v Pirátoch, sa špekulovalo už dlho predom. Dopadlo dobre. Vzájomné vzťahy medzi ňou a Jackom Sparrowom fungujú skvelo a Cruz vôbec nepôsobí ako nejaký rušivý hviezdny prvok.

Naopak odpustiť si tvorcovia mohli zbytočnú romantickú líniu mladého kňaza a morskej panny (Sam Claflin a Astrid Berges-Frisbey). Sterilní párik si vysluhuje maximálne tak posmech publika. Naopak absenciou dua Will a Elizabeth zápletka netrpí. Nejaké malé cameo by síce bodlo, inak si ale nedokážem predstaviť, čo nového by ešte mohli manželia Turnerovi ponúknuť. Ostatní hráči prevzali opraty viac než dobre.

Kompletne odpustené mohlo biť aj 3D. Počet scén, kedy skutočne vynikne, rovná sa jedna.

Final countdown

Cez to všetko ponúkajú Piráti to, po čom v lete väčšina divákov kín túži – nenáročnou zábavu, ktorá má síce miestami nábeh uspávať, v ďalšom momente sa ale dokáže skvele mierneným vtipom okamžite zdvihnúť. Ponúka zábavu pre masy, po ktorých zase túžia distribútori, a na tom koniec koncov nieje nič zlé. Hlavne vďaka sympatickým a živelným postavám, ako sú rôzne individuá pirátskeho podsvetia – či už ide o Sparrowa, alebo Barbossu s BlackBeardom – nakoniec odpúšťam aj šialene rozťahanú zápletku.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RECENZIA 2

Pôvodná trilógia Pirátov Karibiku skončila, Will doplával naspäť k Elizabeth a viacerým divákom ostal po finále na Konci sveta len rozpačitý pocit. Kam ďalej so sériou? Zmena režiséra i obsadenia si vyžaduje pozornosť – adaptácia knihy o ceste za prameňom mladosti vzbudzuje očakávania.



Nový príbeh Jacka Sparrowa však začína prekvapivo na súši, presnejšie v Londýne. Údajne je vo väzení, čaká na súdny proces a záujem má o neho Jeho veličenstvo. Narobí riadnu paseku, ešte sa niekto omylom za neho vydáva, ale cieľ je jasný – nájsť loď i posádku. Prameň mladosti hľadajú už iní a nebol by to Jack s mapou, ktorý by za postupne do tejto naháňačky nezapojil. Do cesty sa mu však dostáva stará známa láska Angelica, zlovestný pirát Blackbeard a vrátil sa aj Barbossa.

Štvorka Pirátov má scenár, ktorý neťaží z vlastnej prekomplikovanej mytológie sužujúcej občas druhý a výrazne tretí diel, no priamejší príbeh, kde niekoľko posádok hľadá prameň. Zabezpečená je kontinuita série, absenciu ostatných postáv si vôbec neuvedomíte a nové sú zaujímavé. No nie výnimočné – Blackbeard je vykreslený na chvíľu a hoci má skvelý nástup, potom záujem oňho takmer opadne. To Angelica sa scenáristom celkom vydarila, pretože otvárajú nové možnosti aj pri samotnom Jackovi. Po prvýkrát sa rysuje u neho troška milostnej línie a vhodne rozširuje jeho charakter. I Johnny Depp pochopil, že treba už z ex tempore ubrať, samoúčelných scénok ubudlo a niektoré sa našťastie vybili už v traileri. Penelope Cruz odvážne zastúpila ženský part, McShane až tak veľa priestoru nemá a Geoffrey Rush zábavne kľučkuje so svojou postavou.


Autorom sa teda podarilo napísať celkom dobrý scenár, občas trošku komplikovaný, inokedy zase priamočiary, hlavne že sleduje jednotnú líniu Prameňa mladosti a strieda posádky, čo sa za ním plavia – každá má iný cieľ, čo najmä pri Španieloch vo finále prekvapí. Ale prekvapení je v celej stopáži celkovo málo a občas sa mi zdá, že štvrtí Piráti sú podozrivo nevýrazní. Svojou réžiou!

Rob Marshall má za sebou jeden vizuálne príťažlivý film (
Gejša) a na ňu nedokázal nadviazať. Jeho Piráti nemajú šmrnc, niekedy ani poriadnu náturu. Na úvodný part v Londýne som sa tešil, ako sa tvorcovia pohrajú v metropole, no naháňačky či slovné súboje nie sú napínavé. Ani prvé minúty na mori nezaujmú – až príchod Blackbearda. Potom sa film vyšvihne na svoje maximum: scéna s morskými pannami je premyslená, skvelo aranžovaná, napínavá, má nové postavy, humor i akciu. Bohužiaľ, len táto časť nedokáže zachrániť 137-minútový kolos. Vzápätí sa zase ide do džungle, morská panna a misionár majú malú zaujímavú líniu a sú to celkom originálne postavy, ale na plátne sú cca 15 minút. A najviac zamrzí, že Piráti 4 nielenže majú málo zapamätateľných scén, chýba im poriadne finále. Žiadny pochod skeletonov, útok Krakena či námorná prestrelka. Akosi absentuje odmena za dvojhodinové putovanie k prameňu... Možno je to tým, že každý pirát hrá svoju záškodnícku hru a chýba poriadny záporák, ktorý by vzbudzoval rešpekt ako kedysi Davy Jones – Blackbeard je skôr na polceste. Akoby Marshall nevedel nájsť svoj vlastný štýl, s výnimkou morských panien sa bál improvizovať, a tak len opisoval scény z minulej trilógie.


Aj vizuál je celý čas chudobnejší príbuzný. Kvôli nižšiemu rozpočtu i počtu ideí, ktoré Marshall doniesol. Už bežné zábery na plávajúce lode mu idú ťažko, iná akcia je často fádna. 3D je sotva v tretine stopáže a je takmer nepovšimnuteľné. Jediný, kto si odviedol svoju prácu na sto percent, je Hans Zimmer. Servíruje parádny soundtrack, mieša známe motívy s novými a gitarové duo Rodrigo a Gabriela mu krásne varíruje ústrednú tému v závere.

Dobrá správa na záver je, že Piráti sa odrazili od konca sveta a V neznámych vodách sú lepším filmom. Do špičky série však majú ďaleko, cítiť vyčerpanosť série a opäť sa žiada nový režisér.