|
Prekliatie Čiernej Perly | |
Kliatba Johnnyho Deppa
Tento film napísali tí istí srandisti, ktorí dali svetu Aladina a Shreka. Ted Elliot a Terry Rossio sa babrali so scenárom PIRÁTOV KARIBIKU dobrých desať rokov a je to veru vidieť - ani nie tak na dákej vycibrenosti (hoci vytvoriť obstojnú story podľa atrakcie v Disneylande asi nie je med lízať), ako skôr na tom, že ten príbeh má všetko. Aj to, čo by mať nemusel. Zápletka o prekliatom poklade, ktorý posádku lode Čierna perla premení na bandu zombíkov (načo je však bukanierovi nesmrteľnosť, keď si nemôže užiť nič z pozemských slastí, zahŕňajúcich jedlo, ženy a chlast?) je v poriadku. Spojenectvo charizmatického piráta a sympatického mladého šermiara za účelom záchrany jednej sladkej pusinky (zlý kapitán Barbossa si myslí, že práve krv guvernérovej dcéry vypne kliatbu) je tiež fajn. Navyše producent Jerry Bruckheimer už tradične riadne zatriasol mešcom, takže PIRÁTOM KARIBIKU nechýbajú pestré kostýmy, krásne lode, veľké výbuchy a skutočne dobré triky od ILM. Bohužiaľ, tvorcovia akosi zabudli, že aj dobroty treba dávkovať s mierou, v dôsledku čoho išli ku dnu tempo i gradácia. Je tu veľa výborných gagov, ale aj kopec zbytočného tárania a neskoro odstrihnutých dialógov. Niekoľko úžasných bojových scén, ale aj neznesiteľne rozťahané šermiarske súboje. Keby z filmu niekto rozumne vysekal aspoň pol hodinky, bola by z toho skutočne strhujúca plavba. Takto to celé zhruba v dvoch tretinách (po veľkej medzilodnej kanónovej prestrelke) začne strácať vietor a pri finálnej šermovačke už film ťahá kotvu po dne a zachytáva sa o ťažké balvany nudy. Nedá mi nespomenúť toľko zatracovaný Ostrov hrdlorezov, ktorý (keď už nič iného) mal aspoň našliapaný úvod, romantikou a vtipom osolenú zápletku a bombastické vyvrcholenie. PIRÁTI KARIBIKU to majú tiež, ale potom nasleduje ďalšie zapletanie deja (celkom zbytočné) a vyvrcholenie číslo 2, ktoré, bohužiaľ, predchádzajúcej delostreľbe vidličkami nesiaha ani do pol sťažňa. Ťažko s istotou povedať, nakoľko tomu "pomohla" Verbinského réžia, ktorá je bezvýrazná ako pouličná cundra z Tortugy. Nedostatok osobitosti prekvapí hlavne vzhľadom na režisérov predchádzajúci snímok, formálne bezchybný nervák Kruh. Ten zostane v pamäti divákov najmä vďaka hustej atmosfére a štýlovosti celkového stvárnenia. Čosi podobné PIRÁTOM chýba. Nuž ale dobrodružná komédia nie je depresívny horor a treba si asi položiť otázku, či tomuto typu príbehu nesvedčí práve toto až "lucasovsky" obyčajné stvárnenie, oprostené o akékoľvek moderné vizuálne žonglérstvo.
Napriek akýmkoľvek výhradám sa však PIRÁTI KARIBIKU vyznačujú neobyčajne vysokou mierou zábavnosti. A môže za to predovšetkým kapitán Jack Sparrow v podaní neuveriteľne dohabaného Johnnyho Deppa. Ako môžeme súdiť aj z nadšených recenzií na novú rodriguezovku Once Upon A Time In Mexico, Depp je vo vrcholnej forme. Pirátskeho náčelníka stvárnil ako zhúleného rockového bonvivána, vďaka čomu vám túto podarenú figúrku len tak ľahko niečo z mysle nevytesní. Nezáleží na tom, že skutočný morský vlk by tohto afektovaného, ukecaného, akoby stále sfetovaného a rukami lepšie než šabľou šermujúceho panáka prehryzol napoly svojimi poslednými dvomi zhnitými zubami - ide o to, že práve v postave Sparrowa sa odráža vydarené balansovanie filmu medzi poctou žánru a jeho láskyplným parodovaním. Johnny už od úvodného strosko-pristátia v Port Royale kraľuje plátnu tak suverénne, že bez problémov spláchne z paluby i oscarového Geoffreyho Rusha v úlohe Barbossu. Potom už mu stačí povedať len čosi ako "Vitajte v Karibiku!" a divák pred ním padá na kolená. Žiaľ, niektoré scény (vysadenie na ostrove) sú len o tom, aby Johnny zase predviedol niečo srandovného. A ono to srandovné skutočne je, ibaže to nemá s príbehom nič spoločné a minúty pribúdajú a pribúdajú... Depp sa tak stáva spásou i kliatbou filmu - je preň tým, čím oslík pre Shreka. Bez neho by to stálo len za veľmi malú fajku veľmi slabého tabaku.
PIRÁTI KARIBIKU sú však dobrý film. Síce nie až taký dobrý, aký by so všetkými tými možnosťami bol mohol býval byť, ale stále je to kúsok striebra vedľa kúskov zlata na hromade hnoja. Nech už ho obviníme z primárnych prehreškov proti filmovému remeslu, alebo ho budeme velebiť za výpravnú zábavnosť, odpoveď na otázku z prvého odstavca je jednoznačná. Divákom sa začínajú prejedať comicsoví superhrdinovia, spomalení futuristickí čiernoodenci, spermiami explodujúci teenageri či x-té reinkarnácie hrdinov úspešných akčných sérií. Dychtia po poctivom kuse klasického dobrodružstva. Napokon, keď sa rozplynie štipľavý dym z kanónov, na obzore uvidíme najväčšie filmové hity budúcnosti: Posledný samuraj, Alamo, Pán prsteňov: Návrat kráľa, Trója, Van Helsing, Kráľ Artuš, Alexander Veľký... Veru tak, PIRÁTMI tá historicko-dobrodružná hostina iba začala. Boli čímsi ako aperitívom v podobe glgu dobrého karibského rumu. Možno nás trochu striaslo a nezaškodí zahryznúť ten drink kúskom lembasu, ale napokon nám aj tak zostane na tvárach spokojný úsmev.
Napriek nemalej snahe a nemálo peniazom je teda renesancia historicko-dobrodružných filmov neistá a popri plánovanej sérii antických hrdinov, sa tí s páskou cez oko, do kín hromadne nerútia. Mne osobne je to ľúto, smutno-romantické postavy, ktoré básnia o znovu objavenej chuti zelených jabĺk totiž žeriem.
Základné informácie:
Slovenský názov: Piráti z Karibiku: Prekliatie Čiernej Perly
Český názov: Piráti z Karibiku: Prokletí Černé Perly
Natočeno: USA 2003
Prístupnosť: od 12 rokov
Obsah, dej:
"Pod pirátskou vlajkou hor sa za dobrodružstvom."
Jack Sparrow (Johnny Depp) je síce všetkými masťami mazaný, ale aj tak príde o svoju loď. Čiernu Perlu mu totiž ukradne jeho najväčší rival, ľstivý kapitán Barbossa (Geoffrey Rush), a ihneď s ňou zaútočí na mesto Port Royal. Neľútostná bitka má jediný cieľ: únos miestodržiteľovej krásnej dcéry Elizabeth (Keira Knightleyová). Na jej záchranu sa ihneď vydáva priateľ z detstva Will Turner (Orlando Bloom). I keď sú jeho úmysly šľachetné, sám na podobnú úlohu nestačí. Preto sa spojí s Jackom, ktorý zase túži získať späť svoju loď Čiernu Perlu. Ani jeden však netuší, že prekliaty poklad zmenil Barbossu a jeho posádku na nesmrteľné stvorenia.
Príbeh plný napätia, dobrodružstva, súbojov, tajomstiev, humoru, fantastických postav a nevídaných trikov je jedným z najpozoruhodnejších filmov, ktorý bol kedy natočený. Zaslúžená oscarová nominácia pre Johnnyho Deppa!
Recenzia
Jack Sparrow a Will Turner sa plavia karibským morom aby zastavili loď plnú pirátov pod velením zlého kapitána Barbarossu, ktorý chce zlomiť starú kliatbu.
Pirát stojí na sťažni svojho plavidla. Musí byť dobrý matematik, výborne si vypočítal trajektóriu a z vrcholku sťažňa potápajúcej sa lode vystúpi na mólo v prístave, hrdo zaplatí parkovné a s ešte väčšou hrdosťou ukradne strážcovi mešec. O chvíľu sa ukáže ako hrdina a zachráni krásnu topiacu sa slečnu, ale robiť dobré skutky sa nevypláca, tak mu hrozí pirátska šibenica. To sa sebavedomému kapitánovi Jackovi Sparrowovi nepáči, tak začne skákať, šplhať, šermovať...
Takto svižne a vo veľkom štýle sa začína najnovší pokus o prelomenie kliatby pirátskych filmov. Po prepadáku, ktorý postihol Ginu Davis a jej Ostrov hrdlorezov trvalo 8 rokov, kým sa Hollywood odhodlal pre ďalší pokus. A že je to pokus vydarený...
Príbeh je pre naše potešenie obohatený fantastickým prvkom – kliatba zmenila posádku pirátskej lode Čierna perla na nemŕtvych, pretože rozhýrili prekliaty zlatý aztécky poklad. Nemôžu si užívať slasti života (je zaujímavé, že kapitán Barbossa myslí hlavne na jablká). Samozrejme sa snažia svojej kliatby zbaviť, ale spravili veľkú chybu. Neoplatí sa unášať tajné lásky mladých odvážnych elfo..., kováčov, ktorí majú navyše niečo zvláštne v krvi.
Orlandovi Bloomovi Legolas asi nadobro prischne, ak sa nedostane k úlohe typu Obi-Wan Kenobi. Snaží sa, ale ťažko mu uveriť, že je kováč (na to pôsobí príliš kultivovane, džentlelfsky), fúziky sa mu nehodia, no videli ste už fúzatého elfa? Jeho výkon je sympatický, neurazí, ale Will Turner viac-menej len sekunduje opitému Jackovi Sparrowovi, ktorý pomáha "postava" z čisto sebeckých, chamtivých a pomstychtivých dôvodov, zato však veľmi zdatne (skáče, šplhá, šermuje...).
Johnny Depp v úlohe večne opitého kapitána Jacka Sparrowa podáva výborný výkon hodný Oscara. Najoriginálnejší pirát akého kedy veľké plátno uzrelo. Jeho mimika je dokonalá, humor v jeho podaní nenásilný, dobre načasovaný a dokonca vtipný, žiadne prďavé, grgavé a padavé skeče. Podľa jeho vlastných slov parodoval ... Je síce väčšinu času opitý, ale stále je schopný skákať, šplhať, šermovať...
Krásnu Elisabeth Swann hrá Keira Knightley. V Hollywoode jej predpovedajú hviezdnu budúcnosť, možno aj kvôli hereckému umeniu, ale podľa mňa skôr kvôli jej krásnej pusinke a malému nošteku – na herecký výkon sa pri tom pohľade ťažko sústredí.
A hlavný záporák? Oscarový Geoffrey Rush ako kapitán Barbossa tiež neurazí, ale mohol ukázať viac diabolskosti a zloby, aby ho divák nenávidel, nie len ľutoval pre jeho strašný osud (bez jabĺk). Zvyšná posádka vyzerá správne odpudivo civilizovanému človeku (aj v mesačnom svite), dotvára kolorit pirátskych charakterov. Pobaví a to je samozrejme jej úlohou. A čerešničkou na torte je opička-zombík. Chcel by som mať doma také zvieratko.
Natočiť film podľa atrakcie Disney Worldu je riadna odvaha, ale ak sa to dá urobiť takto, mali by sa poobzerať po ďalších.
Počítačové triky od ILM sú ako zvyčajne na výbornej úrovni, i keď je to občas trochu prehnané. Ale bitka v jaskyni, kde sa prekliati piráti v mesačnom svetle menia na zombíkov, je jedným z vrcholov. Lode, kostýmy, prostredie, niet čo vytknúť, veď určite stáli pekný majland.
Kto čakal bombastický záver, nedočkal sa. Filmu chýba monumentálne vyvrcholenie, končí sa ... normálne, a to je málo. Celkovo však vyniká zábavnosťou a verím, že kliatba je zlomená, a že sa čoskoro dočkáme ďalších historických filmov z Karibiku aj mimo neho a ak budú mať fantastický prvok, dočítate sa tu o nich.
Pirátom z Karibiku chýba možno len jediná pirátska ingrediencia, hák namiesto ruky a drevená noha, ale ťažko si predstaviť takého mrzáka skákať, šplhať, šermovať...
|
|
|