DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Piráti z Karibiku

Truhla Mŕtveho Muža

Piráti z Karibiku: Truhla Mŕtveho Muža

 

V živote a rovnako v umení historia má zvláštnu tendenciu opakovať sa. Vôbec prvý predstavený štúdiom Walta Disneyho bola čierna vlajka s lebkou prekríženou kosťami v klasickej verzií Ostrova Pokladov Roberta Louisa Stevensna z roku 1950.

O 53 rokov neskôr to isté štúdio prinieslo Pirátov z Karibiku: Prekliatie Čiernej Perly vo veľkolepom znovunájdení a oživení neatraktívneho žánru, ktorý opäť začal tešiť miliony divákov. Od detských filmov Ostrov Pokladov a Knihy Pirátov od Howarda Pylea až ku filmovým klasikám ako Čierny Pirát, Korzár a karmínový pirát tieto fanfaronske príbehy v sebe bravúrne kombinujú barbarstvo a ušľachtilosť pirátov a tá je, ako sa zdá, nekonečná. naneštastie, filmári sa domnievali, že piráti sú mrtvym námetom pre súčasného diváka. Vdýchnuť nový život do plachiet Jolly rogersových príbehov obohatených inšpiráciou z Pirátskej show, ktorá očaruje návštevníkov Disney parkov od roku 1967, sa podarilo vďaka Jerry Bruckheimerovi, Gore Verbinskemu, skupinke brilantných hercov a štábu za kamerou. Vo filme bola použitá úplne nová audio-animačná technologia vyvinutá v Disney štúdiach a čaro Pirátov z Karibiku sa veľmi rýchlo stalo súčasťou pop-kultúry s jeho radostným refrénom " Yo, ho, yo.ho, a pirate life for me" (a menej veselým varovaním " Dead men tell no tales" ).

Poukazovanie na použitie prvkov zo spomínanej parkovej atrakcie poslúžilo ako skvelý odrazový mostík pre Pirátov z Karibiku: Prekliatie Čiernej Perly, o čom svedčia i tržby v USA- 305 413 918 dolárov a tiež celovetové, ktoré sa lámajúc rekordy vyšplhali na 653 913 918 dolárov. Film taktiež obdržal päť nominácii na Oscara, vrátane nominácie za najlepší mužský herecký výkon pre Johnnyho Deppa. Piráti z Karibiku sa dovolávajú toho malého kúsku piráta, ktorý drieme v každom z nás predstavujúc túžbu po slobode, dobrodružstve a nemalom darebáctve. So zachovaním úcty k jeho filmovým predchodcom, Piráti z Karibiku vplávali do nepoznaných vôd a tradičný príbeh prešpikovali ironickým humorom reprezentovaným prevažne Jackom, tak brilantne stvárneným Deppom,......pirátom, akého diváci mikdy predtým nevideli.
 

Zjavne tu bol celosvetový záujem o Pirátov, a tak sa Bruckheimer s Verbinskim, spoločne s Walt Disney Pictures rozhodli, že iba jedno pokračovanie nebude jednoducho stačiť. Malo praktický i ekonomický zmysel natočiť dve pokračovania súčasne, aby sa naplno využilo lokácie a časová dostupnosť stúpajúcich hereckých hviezd. Odrazilo sa to i v kreatívnosti, bolo zaujímavé vziať známe chcaraktery z jednotky a poslať ich v ústrety novým a väčším dobrodružstvám.

Scenáristka Terry Rossio vraví: " Zatiaľ čo pri jednotke, nám ako zdroj nápadov poslúžila parková atrakcia, pri dvojke a trojke sme sa pre inšpiráciu vracali k prvému filmu."

Elliot a Rossio veľmi bystro zakomponovali do príbehu aj historickú realitu. Ide o jednu z najväčších ekonomických a politických síl v námornej historii Východo Indickú Obchodnú Spoločnosť, ktorá bola od roku 1600 až po jej zrušenie v roku 1858 nástrojom Veľkej Británie k ovládnutiu Indie, postupne expandujúca až k východnej Ázii. I tí najprívetivejší historici opisujú aktivity tejto spoločnosti ako veľmi chamtivé a nehumánne.
 

,,Ak sa ľudí opýtate, čo sa im na prvom filme páčilo," hovorí Mike Stenson, ,,zvyčajne je to práve ikonický Jack Sparrow.V dnešnom svete, kde máte toľko možností zabaviť sa, musíte ľudom ponúknuť niečo jedinečné a odlišné. A to je presne to, čo Johnny predviedol pri Jackovi. Úplne sa odovzdal tomuto charakteru a obaja Jerry a Gore boli ako na ihlách, keď sa blížila premiéra. koniec koncov, Johnny dosť riskoval a Jerry s Gorom ho na 100% podporovali."

,,Johnny je jeden z najlepších hercov," hovorí Bruckheimer. ,,On objavil Jacka Sparrowa v prvom filme a nepatrí k ľudom, čo zaspia na vavrínoch a tak sa do toho znovu obul a posúva svoju postavu do nových sfér. Nikto z nás by tu dnes nebol, ak by Johnny nechcel pokračovať v hraní Jacka. On si však prácu na jednotke užíval, rovnako ako diváci jej pozeranie."

A čo na to hovorí Depp, ,,Nie je to moja zásluha, že takáto postava si získala miesto v srdciach divákov. Stále ma to šokuje. Vzal som túto príležitosť s konkrétnymi nápadmi k Jackovmu charakteru a mal som slušnú predstavu o tom kto by mal byť. Boli tu ľudia, ktorý si mysleli, že som sa zbláznil. Ale ja som bol rozhodnutý stvárniť ho týmto spôsobom."

,,Snažil som sa, aby bol Jack zaujímavý jednak pre malé deti a rovnako i pre dospelých intelektuálov." Terry Rossio dodáva, ,,jedným skutočne málo využívaným charakterom v americkej kinematografii je podvodník. Väčšina amerických filmov oslavuje hrdinov bojujúcich za správnu vec a v správny čas. Jack je podvodník, ale nie veľmi dobrý - dá sa veľmi ľahko odhaliť......a pravda je, že sa naň nevydržíte hnevať.On vie, že postupom času svet konvertuje na jeho stranu a to mu dáva patričné sebavedomie zvládnuť každú situáciu s prehľadom." ,,Ďalšou vecou na tomto podvraťáckom charaktere je," pokračuje Elliot, ,,že on sa jednoducho snaží užívať si. Nasleduje svoje vlastné záujmy, čím ovplyvňuje ľudí, alebo ak chcete smrteľníkov, okolo seba. A to nás privádza k otázke číslo jedna: je Jack Sparrow kladná alebo záporná postava? Je pirátskym hrdinom alebo zlosynom? Nuž to záleží len a len na vás."

Pre Orlanda Blooma a Keiru Knightley znamenala ústredná milenecká dvojica v Kliatbe Čiernej Perly štart do hviezdných výšin, a tak boli natšený návratom k téme. Spolu s Deppom a Geofreym Rushom tvorili základné kvarteto jednotky (Rusha, ktorý si zahral kapitána Barbossu v pokračovaní neuvidíme, keďže ho Jack Sparrow poslal navždy do podsvetia).



Keira Knightley podobne ako zvyšok sveta bola príjemne prekvapená obrovským úspechom prvého filmu. ,,Robili sme film podľa Disneyho parkovejatrakcie a tento žáner sa netešil popularite v ostatných 50 rokoch," spomína. ,,Ale mali sme k dispozícii Gora Verbinského, ktorého vízia je tak trochu neobyčajná, a tiež Johnnyho Deppa a ten zasadil prostredníctvom Jacka Sparrowa film do úplne nového fenomenálneho sveta."


,,Čo je krásne na tomto projekte," pokračuje Keira, ,,že postavy sa neustále vyvíjajú. Keď sa opäť stretneme s Elizabeth na začiatku príbehu, chystá sa vydať za Willa, čo sa nestane, pretože na scéne sa objaví Lord Cutler Beckett, ktorý sa snaží vyplieniť všetkých pirátov. Zaumieni si zatknúť Willa za pirátstvo a Elizabeth za napomáhanie pri úteku Jacka Sparrowa. Z Elizabeth sa stáva žena s poslaním, pričom sa vynárajú i pomerne delikátne podtony v jej vzťahu k Willovi, rovnako ako k Jackovi......., čo narastie do niečoho veľmi zaujímavého."


Vracia sa tiež Jack Davenport ako britskí námorný oficiér James Norington, ktorý v prvom filme prišiel o Elizabeth v prospech Willa a opäť sa dostáva do krížku s Jackom Sparrowom. ,,Jack Davenport je taký skvelý herec a my sme ho chceli späť v teame," hovorí Bruckheimer. ,,Je s ním zábava, a svoju postavu rovnako ako príbeh obohatil. Je výrazným hráčom v druhom aj treťom pokračovaní."



,,V prvom filme ste mali možnosť vidieť, že herci mali dostatočný priestor na rozvíjanie svojích postáv," hovorí Skarsgard. ,, Tiež bolo cítiť, že sa pri natáčaní veľmi dobre zabávali, čo je sympatické."


Ďalšín novým charakterom je Karibská jasnovidka Tia Dalma prevedená do filmovej podoby pomocou jednej z najtalentovanejších bridských mladých herečiek Naomie Harris. ,, Tia Dalma je cigánska kráľovná, voľnomyšlienkárka, niekto s magickými schopnosťami vidieť do ľudí a odhaliť ich najhlbšie túžby," vysvetľuje Harrisová. ,,Páči sa mi na nej, že je veľmi silná žena. Má sojenie so silami prírody a vládne neskrotným temperamentom."


Znovu uvidíme aj Pintela a Ragettiho. ,,Pintel a Ragetti boli skvelé postavy," hovorí Bruckheimer. ,,a sú i naďalej brilantný v tom, že svoje charaktery popohnali o stupeň vyššie."


Zákon schválnosti - trojdňové natáčanie v kostole si podľa scenára vyžadovalo hustý dážď, ktorý musel byť dotvorený trikovo.


Davy Jones je počítačovou kreáciou, Rose predsa len vytvorila model jeho kostýmu, ktorý výborne poslúžil počítačovým odborníkom z Industrial Light and Magic ako predloha.

 

Truhla Mŕtveho Muža zarobila za prvé tri dni, teda piatok, sobota a nedeľa, úctyhodných 132 miliónov dolárov. Čím prekonal rekord Spider - Mana z roku 2002, ktorý sa zdal takmer neprekonateľný (114 miliónov dolárov).


Toto je prvý film, ktorý začínal novým logom (zvučkou) štúdia Disney. Nová počítačom generovaná zvučka nahradila pôvodnú modro - bielu siluetu.

Behom natáčania musel biť celý tým evakuovaný z Los Angeles kvôli hurikánu Wilma.

Režisér nepovedal pred natáčaním hercom čo sa bude diať s klietkou z kostí. Chcel totiž vidieť ich prirodzené reakcie, keď sa začala hojdať zo strany na stranu.

Scénu medzi Jackem a Elizabeth na lodi, kde je Jack pripútaný, navrhla Keira Knightley po prečítaní scenára.

Keira Knightley musela nosiť parochňu, pretože si svoje pravé vlasy ostrihala kvôli úlohe vo filme Domino.

Keith Richards si mal zahrať CAMEO rolu Jackovho otca, ale kvôli zraneniu a následných problémov s turné Rolling Stones, sa nakoniec vo filme neobjavil.

Prvý film, v ktorom Johnny Depp stvárnil jeden charakter viac ako raz.

Loď, predstavujúca obchodní škuner Edinburg Trader si "zahrala" i vo filme Vzbura na Bounty z roku 1962.

Obrie koleso vážilo 1800 libier a bolo 18 stôp vysoké.

Aby sa Gore Verbinski vyhnul historickým chybám, tak pre stropný svetlík si nechal doviesť nemecké sklo z 18. storočia.

Pri natáčaní ohrozovali štáb skutoční piráti, kvôli ktorým muselo biť pozastavené natáčanie. Odcudzili peniaze na výplatu hercov, notebooky, pasy, šeky, ale aj napríklad natáčacie zariadenia.

Pokiaľ vydržíte až nakoniec záverečných tituliek, možno sa dočkáte nejakého prekvapenia.

Vo filme sa objaví Kraken, obluda o ktorej sa rozpráva už od 12. storočia.

Počas príprav nakrúcania sa pracovalo v rôznych oddeleniach - od Los Angeles cez Londýn až po Karibik a pracovalo tam takmer 1000 ľudí.

Filmári museli postaviť novú Čiernu Perlu a postavili aj loď Bludného Holanďana podľa predloh zo 17. storočia.

Na stavbe sa podieľalo 450 remeselníkov okrem tesárov, maliarov a sochárov.

Vo filme hrá vraj 130 pôvodných obyvateľov karibiku a vymysleli pre nich jazyk Umshoko, na ktorom pracovali špecialisti.

Počas nakrúcania bolo zrušených 10 000 leteniek a pre potreby štábu sa kúpilo 457 mobilov.

Na špeciálne efekty bolo použitých 178 sudov dymu a zvukové oddelenie použilo vyše 60 000 batérií.

Spotrebovalo sa dokopy 141 km lana a nakrútilo sa takmer 540 km filmu.

Využitých bolo cez 200 vysielačiek a catering vydal spolu cez 200 000 jedál.

Filmári museli vytvoriť cesty na ktorých sa dovtedy nikdy nenakrúcalo a ľudská noha tam nevstúpila.

Johnnyho Deppa skoro producenti vyhodili z natáčania kvôli jeho hereckému výkonu preto, lebo sa nesprával ako pirát ale ako ožratá opica. Až neskôr si uvedomili, že celá pointa filmu závisí na jeho výkone. Sparrow sa stal miláčikom žien a po filme Charlie a továreň na čokoladu ho milujú aj deti.